2016

Results 2016

Western British Schools Qualifier, Weston-Super-Mare – 17th January

Aled Beynon (Years 8/9) u50kg – BRONZE

See article


EGH Green Belt and Under Junior and Senior Kyu Grade Competition, Beddau – 27th February

Dragon Display

Erin Powell

Rhidian John

Juniors

Dominic Flynn u38kg (Under 12 – Yellow Belts) – BRONZE

Connor Flattery u42kg (Under 12 – Orange Belts) – 5th Place

Aled John u55kg (Under 16) – SILVER

Jordan Kirkwood u66kg (Under 16) – GOLD

Amy Hughes o44kg (Under 12) – SILVER

Elen Davies o57kg (Under 16) – GOLD

Seniors

Gethin Thomas u73kg (Lower Grades) – GOLD

North West Age Banded Competition, Blackburn – 28th February

Louise Hughes u57kg (Pre-Cadets) – 5th Place


Annual Carmarthen Judo Club Awards – 20th March

BEST TOT – Erin Powell

BEST JUNIOR GIRL – Lydia Pearson

BEST JUNIOR BOY – Connor Flattery

BEST YOUTH – Jordan Kirkwood

BEST ACHIEVEMENT 2015 – Dominik Gutkowski

MOST POTENTIAL – Aled John

BEST THROW TOT – Emily Cramb

BEST THROW JUNIOR – Ioan Moir

BEST THROW YOUTH/SENIOR – Owen Clarricoats

SPIRIT OF JUDO – Lynwen Beynon


British Schools Championships, Sheffield – 3rd April

Elen Davies (Years 6/7) o63kg – BRONZE


Pontarddulais Under Green Belt Junior and Senior Kyu Grade Competition, Pontarddulais – 16th April

Dragon Display

Erin Powell

Rhidian John

Juniors

Dominic Flynn u34kg (Under 12 – Yellow Belts) – SILVER

Cynyr Llewelyn-Jones u34kg (Under 12 – Yellow Belts) – BRONZE

Connor Flattery u42kg (Under 12 – Orange Belts) – SILVER

Lydia Pearson u44kg (Under 12 – Orange Belts) – GOLD

Celt Llewelyn-Jones u55kg (Under 12 – Orange Belts) – GOLD

Aled John u55kg (Under 16 – Yellow Belts) – GOLD

Seniors

Owen Clarricoats u81kg (Lower Grades) – BRONZE


Welsh Pre-Cadet and Below Open, Cardiff – 7th May

Minors

Lydia Pearson u44kg – GOLD

Pre-Cadets

Aled Beynon u50kg – 5th Place

Celt Llewelyn-Jones u55kg – 5th Place


Kent International Championships, Gillingham – 25th June

Elen Davies u70kg – BRONZE

Aled Beynon u55kg – 5th Place

Celt Llewelyn-Jones u55kg – 9th Place


Gemau Cymru, Cardiff – 3rd July

Aled Beynon u55kg – BRONZE


British Schools Special Needs Championships, Kidderminster – 3rd July

Aron Curtis – BRONZE


Cardiff Central Martial Arts Mini Mon Green Belt and below, and Senior Kyu Grade Competition, Cardiff – 9th July

Erin Powell – Dragon Display

Cynyr Llewelyn-Jones u34kg (under 12) – BRONZE

Connor Flattery u42kg (under 12) – 5th Place

Aled Beynon u55kg (under 16) – BRONZE

Aled John u55kg (under 16) – 5th Place

Jordan Kirkwood u66kg (under 16) – SILVER

Jordan Kirkwood u73kg (under 16) – BRONZE


British Special Needs Open Championships, Buckinghamshire – 27th August

Aron Curtis – BRONZE


Kidderminster Green Belt and Under, Kidderminster – 25th September

Cynyr Llewelyn-Jones – GOLD

Aled Beynon – GOLD

Celt Llewelyn-Jones – BRONZE

Elen Davies – SILVER


EGH Mini Mon, Llantrisant – 1st October

Connor Flattery u46kg – SILVER


Samurai Masters and Senior High Grade Competition, Kidderminster – 2nd October

Louise Beard (Masters) – SILVER

Louise Beard (High Grades) – BRONZE


Welsh Schools Qualifier Competition, Cardiff – 8th October

Lydia Pearson (Year 6/7, u48kg) – GOLD

Louise Hughes (Year 8/9, u57kg) – GOLD

Elen Davies (Year 8/9, o57kg) – SILVER

Celt Llewelyn-Jones (Year 8/9, u55kg) – SILVER

Aled Beynon (Year 10/13, u55kg) – SILVER

Jordan Kirkwood (Year 10/13, u66kg) – GOLD


Welsh Open for Cadets, Juniors, Seniors and Masters, Newport – 30th October

Chris Crane u73kg (Masters) – 5th Place

Louise Beard u78kg (Masters) – GOLD


Maesteg Green Belt and below, Maesteg – 11th November

Erin Powell – Dragon Display

Owain Duston – Dragon Display

Rhidian John u30kg – Silver

Aled John u60kg – 5th Place


Welsh National Championships, Brecon – 18th/19th November

Minors

Lydia Pearson u48kg – Silver

Cynyr Llewelyn-Jones u38kg – Bronze

Connor Flattery u42kg – Silver

Osian Thomas u42kg – Bronze

Pre-Cadets

Louise Hughes u57kg – Gold

Elen Davies o63kg – Silver

Aron Curtis u46kg – Gold

Cadets

Jordan Kirkwood u66kg – Silver

Juniors

Angharad Mason u63kg – Silver

Dylan Thomas u66kg – Bronze

Seniors

Angharad Mason u63kg – Bronze

Dylan Thomas u66kg – Bronze

Louise Beard u78kg – Gold

Masters

Louise Beard u78kg – Gold


Midlands Commemorative Competition, Walsall – 4th December

Louise Beard u70kg – Bronze

Chris Crane u73kg – Silver


Click a link below to see past years

2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004

© 2019 Carmarthen Judo Club | WordPress Theme: Cosimo by CrestaProject.