2019

 Results 2019

Carmarthen Town Sports Awards – 25th January

Lydia Pearson u13 Girls Sports Award – 2nd Place

Cynyr Llewelyn-Jones u13 Boys Sports Award – 1st Place


Dragons Judo Academy Open, Cardiff – 2nd February

Ellia Copper u26kg (under 12) – Bronze

Erin Powell u26kg (under 12) – Silver

Cynyr Llewelyn-Jones u50kg (under 16) – Bronze

Ollie Mackie u66kg (under 16) – Silver

Celt Llewelyn-Jones u66kg (under 16) – Gold


British Schools Championships, Sheffield – 16th March

Lydia Pearson u70kg (Year 8/9) – Bronze


Annual Carmarthen Judo Club Awards – 31st March

BEST TOT – Job Tilley-Gyado

BEST JUNIOR GIRL – Lydia Pearson

BEST JUNIOR BOY – Sennen Copper

BEST YOUTH – Celt Llewelyn-Jones

BEST ACHIEVEMENT 2018 – Lydia Pearson

MOST POTENTIAL – Leo Copper

BEST THROW TOT –

BEST THROW JUNIOR –

BEST THROW YOUTH/SENIOR –

SPIRIT OF JUDO – Celt Llewelyn-Jones


Northern Ireland Open, Londonderry – 6th April

Lydia Pearson u70kg (under 16) – Bronze


EGH Dragon Display, Mini Mon and Kyu Grade Competition, Tonyrefail – 13th April

Hayden King – Dragon’s Display

Ellia Copper u28kg (under 12) – Bronze

Erin Powell u28kg (under 12) – Gold

Hawys Llewelyn-Jones u40kg (under 12) – Bronze

Sophie Lewis o44kg (under 12) – Bronze

Sennen Copper u38kg (under 12) – Bronze

Cynyr Llewelyn-Jones u60kg (under 16) – Bronze

David Rees u81kg (seniors) – Gold

John Bowen o100kg (seniors) – Gold


Jamie MacDonald Memorial Championships, Cardiff – 11th May

Erin Powell u28kg (under 12) – Silver

Sennen Copper u42kg (under 12) – Gold

Lydia Pearson u70kg (under 16) – Silver

Elen Davies o70kg (under 16) – Silver

Connor Flattery u66kg (under 16) – 5th Place

Aled Beynon u73kg (seniors) – 5th Place

John Bowen o100kg (seniors) – Gold


Carmarthen Red Belt Rumble, Carmarthen – 22nd June

Diane Zheng – Bronze

Daisy Li – Silver

Ellia Copper – Silver

Elizabeth Williams – Bronze

Hawys Llewelyn-Jones – Gold

Julian Edwards – Gold

Tomos Stevenson – Gold

Orlando Lewis – Bronze

Rhys Greenfield – Bronze

Adrian Zubilewicz – Gold


Kent International Championships, Medway Park – 28th June

Lydia Pearson u70kg (under 16) – 5th Place


South Wales Championships, Caerleon – 14th July

Erin Powell u28kg (under 12) – Gold

Sennen Copper u38kg (under 12) – Bronze

Lydia Pearson u70kg (under 16) – Silver


Western Area Open, Weston-Super-Mare – 27th July

Lydia Pearson u70kg (under 16) – Silver


British Regional Schools Championships, Cardiff – 21st September

Elen Davies o70kg (Years 10-13) – Gold

Aron Curtis u60kg (Years 10-13) – Silver

Celt Llewelyn-Jones u66kg (Years 10-13) – Gold


Commonwealth Judo Tournament, Walsall – 28th September

Lydia Pearson u70kg (Pre-cadets) – Gold


EGH Mini Mon and Kyu Grade Competition, Tonyrefail – 12th October

Erin Powell u28kg (under 12) – Gold

Hannah Staveley u40kg (under 12) – Bronze

Sennen Copper u38kg (under 16) – Silver

Jimmy Staveley u50kg (under 16) – Bronze

Rhufun Phillips u50kg (under 16) – Silver

Stefan Hutcheon o73kg (under 16) – Silver

Ffion Greenfield o63kg (under 16) – Bronze

Leo Copper u66kg (seniors) – Gold

Richard Jones u73kg (seniors) – Bronze

David Rees u81kg (seniors) – Bronze

Jordan Kirkwood u81kg (seniors) – 5th Place


Alder Cup Youth Judo Tournament, Germany – 25th October

Lydia Pearson u70kg – 5th Place and 7th Place


Welsh Pre-Cadet and Cadet Open, Cardiff – 2nd/3rd November

Lydia Pearson u70kg (cadets) – 7th Place


Maesteg Green Belt and Under Championships, Maesteg – 9th November

Megan Wheatcroft – Dragon’s Display

Leah Staveley – Dragon’s Display

Job Tilley- Gyado – Dragon’s Display

Ellia Copper u28kg (under 12) – Bronze

Hannah Staveley u40kg (under 12) – Bronze

Tomos Stevenson u38kg (under 12) – 5th Place

Ryan Lincoln u42kg (under 12) – Bronze

Jac Howells u46kg (under 12) – Silver

Ben Howells u42kg (under 16) – Bronze

Rhufon Phillips u50kg (under 16) – Gold

Jimmy Staveley u50kg (under 16) – Bronze


Welsh National Championships, Cardiff – 24th November

Erin u28kg (minors)  – GOLD 🥇

Sennen u42kg (pre-cadets)  – 5th Place

Lydia u70kg (cadets)  – GOLD 🥇

Elen o70kg (cadets)  – SILVER 🥈

Aron u60kg (cadets, juniors and seniors)  – 2 BRONZES 🥉🥉

Aled u73kg (juniors)  – SILVER 🥈

Chris u90kg (seniors and masters)  – 2 BRONZES 🥉🥉

John o100kg (seniors and masters)  – SILVER 🥈 and BRONZE 🥉


Carmarthen Kyu Grade Clash, Carmarthen – 30th November

Leo Copper u66kg – SILVER 🥈

Richard Jones u73kg – GOLD 🥇

Richard Jones Open  – BRONZE 🥉 and player 🏆 of the day


Carmarthen Judo Club Awards 2019

Best Tot Male – Job Tilley-Gyado

Best Tot Female – Leah Staveley

Best Junior Male – Sennen Copper

Best Junior Female – Erin Powell

Best Youth Male – Aled Beynon

Best Youth Female – Lydia Pearson

Best Senior – Ben Richards

Best Commitment – Aron Curtis

Most Potential – Rhufon Phillips

Fitness Commitment – Wayne Curtis

Best Achievement – Lydia Pearson

Judokas’ Choice – Aron Curtis

Senseis’ Choice – Aled Beynon

Spirit of Judo – John Bowen

 

© 2020 Carmarthen Judo Club | WordPress Theme: Cosimo by CrestaProject.