2018

 Results 2018

Carmarthen Town Sports Awards, Carmarthen – 26th January

Lydia Pearson u13 Junior Girls – 1st Place

Louise Beard Coach of the Year – 2nd Place


Dragon’s Academy Competition, Cardiff – 10th February

Erin Powell u24kg (Under 12) – GOLD

Cynyr Llewelyn-Jones u46kg (Under 16) – BRONZE

Celt Llewelyn-Jones o60kg (Under 16) – 5th Place

Elen Davies o57kg (Under 16) – GOLD


Cardiff Central Orange Belt and Under, Cardiff – 11th March

Erin Powell u24kg (Under 12) – BRONZE


British Schools Championships, Sheffield – 17th/18th March

Cynyr Llewelyn-Jones u50kg (Year 6/7) – 5th Place

Lydia Pearson u57kg (Year 8/9) – 5th Place

Celt Llewelyn-Jones u66kg (Year 8/9) – SILVER

Elen Davies o70kg (Year 8/9) – SILVER

Aron Curtis u55kg (Year 10/11)


Annual Carmarthen Judo Club Awards – 22nd April

BEST TOT – Ellia Copper

BEST JUNIOR GIRL – Erin Powell

BEST JUNIOR BOY – Cynyr Llewelyn-Jones

BEST YOUTH – Aled Beynon

BEST ACHIEVEMENT 2017 – Celt Llewelyn-Jones

MOST POTENTIAL – Bianca Ilinca

BEST THROW TOT – Orlando Lewis

BEST THROW JUNIOR – Amy Hughes

BEST THROW YOUTH/SENIOR – Celt Llewelyn-Jones

SPIRIT OF JUDO – Aron Curtis


EGH Junior Green Belt and Under, Kyu Grade Championships, Porth – 19th May

Rowan Fisher u30kg (U12) – BRONZE

Fran Mackie u36kg (U12) – SILVER

Ollie Mackie u66kg (U16) – SILVER

Elen Davies o63kg (U16) – GOLD

Aled Beynon u66kg (Seniors) – GOLD

John Bowen o100kg (Seniors) – GOLD


Dragon School of Combat, Pontarddulais – 24th June

Sennen Copper – SILVER


Brain Tumour Charity Event, Newport – 14th July

Cynyr Llewelyn-Jones u50kg (Pre-cadets) – BRONZE

Elen Davies o63kg (Pre-cadets) – GOLD

Celt Llewelyn-Jones u73kg (Pre-cadets) – BRONZE

Aron Curtis u50kg (Cadets) – BRONZE

Aled Beynon u66kg (Cadets) – GOLD


Carmarthen Red Belt Rumble, Carmarthen – 21st July

Erin Powell – GOLD

Fran Mackie – GOLD

Ethan Abel – GOLD

Ollie Mackie – GOLD

Hawys Llewelyn-Jones – SILVER

Adrian Zubilewicz – SILVER

Daisy Li – BRONZE

Jenny Hayden – BRONZE

Morgan Williams – BRONZE

Ashton King – BRONZE

James Cook – BRONZE

Julian Edwards – 5th Place

Owain Duston – 5th Place


British Schools Qualifier Competition, Cardiff – 22nd October

Lydia Pearson u63kg (Years 8/9) – SILVER

Elen Davies o70kg (Years 10-13) – SILVER

Jordan Kirkwood u73kg (Years 10-13) – GOLD


EGH Mini Mon and Kyu Grade Competition, Tonyrefail – 6th October

Erin Powell u24kg (U12) – SILVER

Sennen Copper u34kg (U12) – 5th Place

Sophie Lewis u44kg (U12) – 5th Place

Ollie Mackie u66kg (U16) – GOLD

Jordan Kirkwood u73kg (Seniors) – GOLD

John Bowen o100kg (Seniors) – GOLD


© 2019 Carmarthen Judo Club | WordPress Theme: Cosimo by CrestaProject.